Magnate R2K12005 100mm ( 3.94" ) Diameter Tersa? R2000 SYSTEM - 30mm Bore; 200mm Length
Searching for the best Magnate R2K12005 100mm ( 3.94" ) Diameter Tersa? R2000 SYSTEM - 30mm Bore; 200mm Length; Congratulations! Check the specifications, features and feedback from customer feedback include price controls and information more satisfactory Magnate R2K12005 100mm ( 3.94" ) Diameter Tersa? R2000 SYSTEM - 30mm Bore; 200mm Length product reviews!
These Tersa? R2000 heads are suitable for all types of shaper cutters and molders as long as the head can be fitted and secured with the spindle. However, to use R2000 Tersa?  head with your planer or jointer, modification is needed for most cases, therefore the brand and model of your planer or jointer is absolutely required with purchase order. Those require modification will somewhat delay shipment accordingly.  Other sizes are available upon request. Notes: 1 - All heads come with 4 HSS knives 2 - Maxium 11,200 rpm 3 - Maximum Feed Rate : 44.8 meter/min. (or 29.4"/sec) 4 - "Length" means the length of knives to go with.
Product By : Magnate
Features
  • 30mm Bore; 200mm Length; 205mm Overall Length
  • A few tips
    • If you are interested in buying Magnate R2K12005 100mm ( 3.94" ) Diameter Tersa? R2000 SYSTEM - 30mm Bore; 200mm Length can try to find a complete description of the product details.
    • You can try to find items comparable, and sometimes helps in the selection of purchase.
    • You can try to find and view discussions.
    • See details and shipping information for each product.
    • You can try to find the function of the product.
    • In general, as far as I know customers who bought Magnate R2K12005 100mm ( 3.94" ) Diameter Tersa? R2000 SYSTEM - 30mm Bore; 200mm Length or other products on the Internet, were also interested in reviews, cheap price, and the houses and shops, transport, gift ideas, and urban affairs, sales, coupons online, new home and daily chores, deal, best Buy products, including special offers Magnate R2K12005 100mm ( 3.94" ) Diameter Tersa? R2000 SYSTEM - 30mm Bore; 200mm Length, best deals, discount coupons, top and hot deals, great deals, last minute deals and so on ...For more information